Помірне недорозвинення психічних функцій — середній ступінь розу­мової відсталості, при якому IQ дорівнює 20—49. Мислення в дітей вирізняється конкретністю, нездатністю до створення понять, недостатньо розвиненим мовленням із аграматизмами, загальною моторною недостатністю. Вони не можуть на­вчатися за програмою спеціальних шкіл для розумово відсталих осіб. Водночас їм доступні навички самообслуговування, а не­рідко й елементарні трудові навички. Темп психічного розвитку різко уповільнений.

В осіб цієї категорії повільно розвивається розуміння та вико­ристання мовлення, відстає і розвиток навичок самообслугову­вання та моторики, деякі пацієнти потребують нагляду протягом усього життя. Обмежені шкільні успіхи, хоч частина пацієнтів може опанувати основні навички, необхідні для читання, письма та лічби.

У дорослому віці особи з помірним недорозвиненням психічних функцій зазвичай, здатні до простої практичної роботи за умови правильного формування завдання та забезпечення кваліфіко­ваного нагляду. Повністю незалежне проживання можливе дуже рідко. Проте такі люди переважно цілком мобільні й фізично ак­тивні, більшість із них має ознаки соціального розвитку, що ви­являється у здатності до встановлення контактів, спілкування з іншими людьми й участі в елементарних соціальних заняттях.

Діагностичні критерії: IQ дорівнює 35—49. Для цієї групи характерні розбіжності у профілях тестування здібностей, до­сягаються високі результати в тестах на оцінку зорово-просто­рових навичок порівняно з результатами завдань, які залежать від мови, а в інших випадках значна незграбність поєднується із задоволенням від соціального спілкування та звичайної бесіди.

При значному недорозвинені психічних функцій пацієнти мають менший рівень функціонування, порівняно з особами з помірним недорозвиненням психічних функцій. У більшості хворих простежується значна моторна патологія чи інші дефекти, які вказують на наявність значного ураження чи аномального розвитку центральної нер­вової системи. 10 дорівнює 24—34.

При тяжкому недорозвинені психічних функцій IQ менше 20, такі особи значно обмежені в здатності розуміти або виконувати вимоги чи інструкції. Мис­лення та мовлення в них майже не розвинуті, сприймання слабко диференційоване, реакція на подразники різко знижена й часті­ше неадекватна, емоції обмежені почуттям задоволення і гніву.

Недоступною для такої категорії дітей є будь-яка діяльність і навички са­мообслуговування. Статичні та моторні функції недорозвинені, через що більшість хворих не може самостійно стояти й ходити. Характерною рисою поведінки хворих є в’ялість, загальмованість, обмеженість рухів, одноманітне рухливе збудження зі стереотипними розгойдуванням тулуба, розмахуванням кінців­ками, лясканням у долоні. Можна спостерігати вияви агресії (аутоагресії). Такі хворі можуть несподівано вдарити, вкусити будь-кого, дряпати й бити себе. Життя таких хворих проходить на інстинктивному рівні, тому вони потребують постійного до­гляду та нагляду.

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.